Bylinky pro klid a usínání

Podzim je jedno z nejbarevnějších období roce. A pokud nám ty barvy prosvětluje slunce, je to pastva pro oči i duši. Ale co když už barevnou část rozfoukal vítr a spolu s ním přišla na nebe šeď, častější mlhy i přes den a chlad lezoucí pod kabátem až na kůži? Každý rok v tuto dobu to mám stejně. S „posledním“ barevným lístkem přichází větší únava, smutek, myšlenky dotýkající se duše. Má cenu s tím bojovat? Má cenu dělat, že se nic neděje, a prostě to přetlačit? Nemá, i to je součást cyklu. Je třeba si v tom najít cestu, jak toto období prožít a ne přežít.

Jakmile se do tohoto období dostanu, pomáhá mi několik věcí. Ven chodím jen na krátké procházky, neláká mě to. A když přijdu domů, dám si šálek něčeho teplého nebo se zachumlám pod deku. Více spím. Připadám si jako zvíře před zimou. Ale už s tím nebojuji. Že je doma práce, kterou je potřeba dodělat? Je, zůstane i po tom, co se vyspím. A když se vyspím, udělám tolik, kolik zvládnu. Někdy víc, někdy míň.

Pokud mám chuť tak tvořím drobné dekorace, produkty z bylinek, vymýšlím uspořádání nábytku. Směřuji myšlenky na věci, u kterých si odpočinu. Také se snažím aspoň jednou denně cvičit. Tělo se uvolní, prokrví a vše pracuje ve větší lehkosti.

A v neposlední řadě sahám k bylinkám. Můžete zkusit jejich blahodárné účinky také.

Bylinky, které vám pomohou lépe odpočívat. Usnout, uvolnit nervové vypětí a pustit, co není důležité.

Komonice lékařská – pijeme odpoledne 1 šálek nálevu ze lžíce kvetoucí natě oslazený medem a 1 večer. Nálev cedíme po 5 až 10 minutách. Pozor, komonice je též výborná na ředění krve. Takže pokud užíváte léky na ředění krve, pak zkuste jinou bylinku.

Za sebe mám ráda kombinaci květu lípy, heřmánku a listu meduňky. Je to směs vhodná na nespavost i nervové potíže (úzkost, panika, hysterie). Piji 1 šálek odpoledne a 1 večer. Nálev připravuji z 1 čajové lžičky od každé bylinky a vždy čerstvý.

Nejjednodušším způsobem, jak připravit své tělo na spánek či uklidnit své nervy a mysl, je dopřát jim relaxaci. Důležité pravidlo je, vyhnout se 1 až 2 hodiny před spaním televizi, mobilům a dalším rozptylujícím technologiím. Nevěnovat se jakékoliv práci. Ale vzít si třeba knížku, poslouchat klidnou hudbu nebo jen tak být. A tyto klidové aktivity si můžete dopřát též v bylinkové koupeli.

Mou oblíbenou je koupel v meduňce. Kdy si připravím 10 – 15 minutový odvar, který pak přidám do lázně, která by měla být teplá asi jako teplota lidského těla. Jedná se o odvar do vany, proto volíme aspoň 2 litrový hrnec a 3 hrsti meduňky. V této bylinkové lázni setrvám 15 minut, a pak jdu spát.

Pokud však nemáte vanu, jako já nyní, můžete zkusit bylinnou napářku. Ta má léčivé i relaxační účinky, a pokud si ji dopřeji večer a jdu spát, tak usínám mnohem rychleji a spím klidněji.

Někdy už jsou však naše tělo i psychika přetížené, že i sebelepší relaxace nestačí. Kde je tedy problém?
Žijeme v době, kdy jsme nadměrně vystavováni stresovým situacím. Stres ovlivňuje naše duševní rozpoložení, ale zároveň se projevuje různými symptomy v našem těle. Nejčastěji se projeví vyčerpáním nadledvinek. Ale pozor, podobně jako stres působí nadměrné užívání stimulujících látek, především kofeinu. Proto se zejména od středního věku každodenní pití kávy, či užívání produktů s kofeinem nedoporučuje.

Pro posílení funkce nadledvinek doporučuji sedací koupel nebo napářku z hluchavky bílé. Pro vnitřní užití čaj z kořenů lékořice lysé.

Dalším faktem je, že trávíme většinu dne v uzavřených místnostech. Máme nedostatek denního/slunečního světla, které významně ovlivňuje tvorbu potřebných hormonů, vitaminů a dalších látek. Bez nich tělo špatně funguje, což má opět vliv na naši psychiku.

Vlastně z toho vyplývá, že to jak se cítíme, máme opět ve svých rukou my. I pro mě zde vyvstala velká výzva. A to, zařadit své krátké procházky pravidelně v době, kdy svítí slunce nebo je dostatek denního světla. A jakou výzvu zvolíte vy? Z tohoto článku mi jich vyšlo několik, a tak je shrnu:

• pobyt venku v době, kdy svítí slunce nebo je maximum denního světla.
• omezit před spaním dobu na u televize, mobilu či počítače.
• dopřát si odpočinek (relaxace, kniha, meditace, ruční tvorba apod.).
• více pohybu – ten nahrazuje chybějící světlo. Do těla se nám vyplavují endorfiny a další povzbuzující látky přirozenou cestou.
• péče o tělo i mysl – bylinkový čaj nebo koupel, bylinná napářka, sauna, masáž, meditace.
• jíst střídmě, ale plnohodnotně. Ano, před Vánoci se to mluví. Ale podívejte se ve svém okolí, kdo s posledním ohňostrojem hledá očistné kúry, diety a přechází na „zdravý styl života“.

Nic se nestane přes noc, chce to jít krok za krokem a naslouchat potřebám svého těla.

Přeji vám všem krásné bylinkové dny, Market

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *